Sayfalar

1 Ocak 2013 Salı

Kitap okumanın yeni bir adı var: Paperwhite


Dijitale yakın olanlar kitabı Kindle dan okuyabilir.  Alışkanlıkları kırmak zor iyi bir kitap okuru için. Ancak sizde benim gibi tuşlu telefonlardan dokunmatiklere geçme cesareti gösteren biriyseniz e-kitap yeni alışkanlığınız olabilir. Not da alabilirsiniz.
Kitap okumak için dijital bir tablet de kullanılabilir.  Ancak tablet yada cep telefonu epey farklı görüntü veriyor. Aşağıdaki iki resim durum hakkında bize fikir verebilir.
Resim 1: Paperwhite parlamıyor.
Resim 1 gündüz yandan gün ışığı alırken çekildi.  Soldaki Galaxy Tab 10.1. Yansımanın tablette verdiği rahatsızlığa bakın. Paperwhite’ da ise bu yansıma yok. Çünkü ekran mat ve pütürlü.
Resim 2: LCD ile Paperwhite farkı.
Resim 2 de ise gece karanlıkta tablet otomatik ışık ayarında iken çekmiştim. Işık yüzünüze geliyor Galaxy S3' de. Paperwhite da ise size gelen ışık yok denecek kadar az. Paperwhite’ da E-ink teknolojisi ile bu şikayetler büyük ölçüde ortadan kaldırıldı. Işık yüzünüze değil alttaki metine dönük çalışıyor. Farkı konfor olarak hele biraz uzun süre okuyunca daha rahat anlıyorsunuz. 
LCD de 3-4 günde pil biterken Kİndle 2 ay şarj etmeden çalışabiliyor Paperwhite. Şarj için özel bir kabloya gerek mini USB kablosu ile de şarj edebilirsiniz. Ben Galaxy S3 kablosunu kullanıyorum. 
Ekran tabi ki siyah beyaz.
Ekim 2012’ den önce  Kindle' ın bir eksiği vardı; Bir e-kitabı gece okumak için başınızda/tepenizde bir ışık olmak zorundaydı. Yeni çıkan Paperwhite’ da ekranda aydınlatma imkanı geldi. Işık  göze değil alt ekrandaki yazıya vuruyor.
Paperwhite mantığını bu linki tıklayarak izleyebilirsiniz. 
Kindle Paperwhite Türkiye’ye henüz resmen satılmıyor. Bir tane edinmek istiyorsanız ABD den bir arkadaşınızdan rica edeceksiniz yada bavul turizmi ile gelecek. Ben sadece Wifi destekli ürününü tercih ettim. 119 dolar. ABD fiyatı. Wifi artı 3G li olanı da var isteyen için. Google da arayın biraz fark bedel ödeyerek bu şekilde Türkiye’ de 340-450 tl’ ye alabilirsiniz. Gittigidiyor - İstanbul Bilişim gibi siteler satıyor. Amerika’dan al gibi sitelerde var. Kitap okumak için özellikle Kindle almak zorunda değilsiniz. Bir çok farklı marka ürün var piyasada ama hiçbiri son çıkan Paperwhite teknolojisinin yerini henüz tutmuyor. Ekranı şu anki diğer okuyucular arasında en yüksek çözünürlük, teknoloji ve kaliteye sahip.
Teknik ayrıntıları aşağıdaki tabloda.

Paperwhite 3G
Paperwhite Wifi
Ekran boyutu
6 inç
6 inç
Çözünürlük
212 PPI
212 PPI
Bağlantı
3G + Wifi
Wifi
Kapasite
2 GB
2 GB
Boyutlar
170 x 116 x 9 mm
165 x 114 x 8 mm
Ağırlık
222 gram
212 gram
Şarj ömrü
8 hafta
8 hafta
Kontrol
Kapasitif çoklu-dokunuş (multi-touch)
Kapasitif çoklu-dokunuş (multi-touch)
Veri arabirimi (ve şarj)
Micro-USB port
Micro-USB port
Desteklenen formatlar: AZW3, AZW, TXT, PDF, MOBI (DRM korumasız), PRC, HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP.
Türk sitelerden satın aldığınız kitapları Kindle’ a yükleyip okumadan bazı işlemler yapmalısınız. Çünkü bizde kullanılan Epub formatı Kindle' da desteklenmiyor. Ancak DRM denilen koruma şifrelerini kırıp Epub’ ı Mobi’ e çevirmek mümkün.
Amazon’ dan Kindle üzerinden alacağınız kitap anında Kindle’a yükleniyor ve okumaya hazır hale geliyor. Ancak ben denemedim.
Amazon bir- iki yıl içinde gerçekten de Türkiye’ ye gelirse bahsettiğim dönüştürme işlemlerine de gerek olmayacak. İdeefix’ ten sonra D&R’ da, Turkcell ve TTNET de e-kitap satmaya başladı. Bu konu kızışacak gibi görünüyor.
Paperwhite’ta MP3 desteği, ses çıkışı, renkli ekran, multi fonksiyon gibi özellikler yok. Kindle için uygulama da bulamazsınız. Bu bir kitap okuyucu. Amazon işletim sistemini güncellerse ve içinde ne gelirse odur bütün özellikler.
Farklı yazı karakteri ve boyutu seçebiliyorsunuz. Işığının şiddetini ayarlayabiliyorsunuz.
Deneysel bir web tarayıcısı var. Tam anlamıyla berbat. Mecbur kalırsanız kullanabilirsiniz. Hürriyet gazetesini açtı ama okuması çok keyifsiz.
Mürekkep teknolojisi LCD ye göre çok yavaş. Malum amaç sörf yapmak değil kitap okumak olunca bu konu önemini yitiriyor. Gerçek kitaptan daha hızlı çevirebilirsunuz gene de diyelim.
İngilizce kitaplarda çok işe yarayan bir ingilizce-ingilizce sözlüğü var. İstediğiniz kelimeyi seçtiğinizde anlamı ekrana geliyor. İstenirse İngilizce-Türkçe sözlük de ekleyebilirsiniz. Teknik ayrıntılar için Kindle deposu isimli uzmanlaşmış bir site var. Oradan herşeyin çözümünü görüyorsunuz. Bu tarz uzmanlaşmış sitelere çok ihtiyaç var internette.
Satırları fosforlu kalemle işaretler gibi işaretleyebiliyorsunuz.
Bu satırlar Kindle içindeki bir txt dosyasına otomatik aktarılıyor. Sonrasında klipping denilen bir programla bu alıntıları derleyip toparlayabilirsiniz.
Tablet, cep telefonu ya da bilgisayarınızda da Kindle uygulaması varsa hepsi senkronize çalışıyor. Bir kitabı satın aldığınızda bütün cihazlara yükleniyor. Birinde okumaya başlayıp diğerinde açtığınızda son kaldığınız yerden açılıyor ve devam  edebiliyorsunuz. Yüklemek istediğiniz ekstra dosyaları USB kablosu üstünden ya da sizin için oluşacak özel eposta adresiyle yine internetten yükleyebiliyorsunuz. Örneğin ismailhazir@kindle gibi bir adresiniz oluyor Amazon’ da. Bu adrese yolladığınız her PDF, TXT, vs otomatik Paperwhite’a yükleniyor. Ben denemedim ama işe çok yarayan diğer bir yöntem var ki süper. Amazon' un 
Paperwhite kılıf
Send to Kindle adında bir uygulaması var. İster Firefox/Chrome' a eklenti olarak, isterseniz de PC/Mac' inize uygulama olarak yüklüyorsunuz ve istediğiniz dökümanı Kindle a atabiliyorsunuz internet üzerinden. Ben Send to Kindle yöntemini tercih ettim.
Kılıf mutlaka kullanın. Gittigidiyor' dan şu kılıfı almıştım. Umduğumdan çok iyi çıktı.

Kindle da kitap okumak için elinizdeki dökümanları Mobi ve diğer formatlara getirmeniz konusunda aşağıdaki makaleye göz atabilirsiniz.
Pdf i epub/ mobi formatına çevirme.2 yorum:

  1. çok faydalı bilgiler.teşekkürler...

    YanıtlaSil
  2. Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkürler.

    YanıtlaSil